حقّ و باطل‌، مانند روغن‌ و آب‌

بسم الله الرحمن الرحیم

گفت‌: حقّ و باطل‌، مانند روغن‌ و آب‌ هستند، اگر آنها را به‌ روی‌ هم‌ بریزی‌ و تکان‌ هم‌ بدهی‌، باز روغن‌ در رو و آب‌ در زیر می‌ایستد! گفتم‌: همینطور است‌!

گفت‌: سیّد محمّد حسین‌! میدانی‌ که‌ انسان‌ به‌ تمام‌ مقامات‌ و مناصب‌ با نقشه‌ و تدبیر و مکر میتواند برسد؛ تاجر شود، مالدار شود، عالم‌ و مرجع‌ شود، سلطان‌ و رئیس‌ جمهور شود، ولی‌ راه‌ خدا نقشه‌ و حیله‌ بردار نیست‌!

گفتم‌: آری‌ همینطور است‌!

گفت‌: من‌ امروز صبح‌ از نجف‌ خارج‌ شدم‌ و با سیّاره‌ (ماشین‌) بسوی‌ کاظمین‌ می‌آمدم‌، ناگاه‌ دیدم‌ که‌ ممکن‌ است‌ انسان‌ در طبقه‌ دهم‌ از یک‌ عمارتی‌ باشد و بواسطه‌ مختصر غفلتی‌، یک‌ مرتبه‌ به‌ طبقه‌ پائین‌ سقوط‌ کند!

من‌ فهمیدم‌ که‌ این‌ همه‌ گفتارها و سؤالها و خطابها به‌ جهت‌ اینستکه‌ به‌ من‌ بفهماند: زدن‌ روی‌ دست‌ طفل‌ که‌ خیار میخواسته‌ است‌ صحیح‌ نیست‌ و طفل‌ را باید با صبر و تحمّل‌ آرام‌ کرد، و او در همان‌ وقتی‌ که‌ ما از نزد خیار فروش‌ عبور میکردیم‌، در ماشین‌ خود نشسته‌ و در بیابان‌ حِلّه‌ بسوی‌ بغداد در حرکت‌ است‌، از حال‌ ما و کیفیّت‌ درخواست‌ بچّه‌، و ضرب‌ ما مطّلع‌ بوده‌، ولی‌ نمی‌خواهد صریحاً بگوید که‌ تو چنین‌ کرده‌ای‌!

 

***************

در عالم‌ تکوین‌ به‌ اندازه ذرّه‌ای‌ ظلم‌ نیست‌، هر کس‌ به‌ اعمال‌ خودش‌ میرسد و آنها را با جان‌ و نفس‌ خود خمیر شده‌ و عجین‌ می‌بیند، و آن‌ عمل‌ را در آغوش‌ میگیرد؛ و یا بسوی‌ بهشت‌ و یا جهنّم‌ رهسپار میشود.

خداوند به‌ مقامات‌ مقرّبین‌ و صدّیقین‌ و بازیافتگان‌ به‌ حریمش‌ ما را بیدار کند و قبل‌ از آنکه‌ وقت‌ منقضی‌ گردد متنبّه‌ و آگاه‌ فرماید، چون‌ انسان‌ همیشه‌ عیب‌ خود را نمی‌بیند بلکه‌ خود را محور کمال‌ میداند و تمام‌ واقعیّت‌ها را با خود می‌سنجد و خود را مرکز واقعیّت‌ قرار داده‌، مقدار حقائق‌ و واقعیّت‌ها را با این‌ میزان‌ سنجش‌ میکند؛ و این‌ درست‌ نیست‌. با التجاءِ به‌ خدا و انابه‌ و گریه‌ و راز و نیاز، خدا انسان‌ را به‌ عیوبش‌ واقف‌ میکند والسَّلامُ خیرُ خِتامٍ.

 

برگرفته از کتاب معاد شناسی حضرت علامه تهرانی ج٧

#_Toc70740294>http://www.maarefislam.com/doreholomvamaarefislam/bookscontent/maadshenasi/maad7/maad7.4.htm#_Toc70740294

 

 

یا علی مدد

/ 2 نظر / 19 بازدید
محب ولایت

سلام علیک این درد تازه ای نیست. 30 سال است که دو امام و رهبرمان می گویند تزکیه مقدم بر تعلیم است و بارها هجوم فرهنگی دشمن را گوشزد نموده اند. اما کو گوش شنوا صدا و سیما داریم وزارت ارشاد داریم سازمان تبلیغات اسلامی داریم حوزه داریم وزارت آموزش و پرورش داریم وزارت علوم داریم و این همه داریم و گویی هیچ نداریم. باید اعتراف کنم دشمن در هجمه ی فرهنگی موفق تر از ما عمل نموده است و ما خود در تبلیغ فرهنگ هجمه ای او کمک فراوان نموده ایم. نکته ی قابل توجه اینکه دیگر به تهران کار ندارند و به سایر مناطق ایران یورش آورده اند و همه از آن غافلند. چه بگویم که علی تنهاست و افراد لایق همواره در کناری هستند و نالایقان بر مسند. موفق باشید التماس دعا

داوری

میلاد مهدی(عج) سفینه نجات و امید حیات، بر عاشقانش مبارک باد! امام صادق (ع) فرمودند: «اگر زمان او (مهدی(عج)) را درک کنم، در تمام عمرم به او خدمت خواهم کرد». بر جلوه‏ ى روى ماه مهدى، صلوات! بر جذبه ى هر نگاه مهدى، صلوات! ما را نبود چو هديه ‏اى در خور او بفرست به پيشگاه مهدى، صلوات!