هر دم از این باغ بری می رسد ...

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خاطراتی از علامه طباطبایی

 

حجت الاسلام گنجی: مرحوم علامه برای آیة ألهکُمُ التَّکاَثُر ، حَتّی زُرتُمُ المَقَابِرَ تکاثر/ آیات 1 و 2 ، تفسیری لطیف فرمودند که نیاز به دانستنِ تاریخ و شأن نزول آیه در آن نبود. البته این وجه از تفسیر را در المیزان نیاورده‌اند . می‌فرمودند: آیه می‌فرماید این کثرت بینیها و اسباب مادی دیدنها و ... شما را سرگرم کرده است و نمی‌بینید و توجه ندارید که خداوند ، همه کاره است و علت و سبب همه چیز، تا جایی که بمیرید و از اصحاب قبر شوید . آنجا دیگر «وحدت» را خواهید دید و اهل «لااله الاالله » خواهید شد؛ که به اصحاب قبور گفته می‌شود: السلام علیکم یا أهل لاإله إلا الله ! .

 

****************************************************

حجت الاسلام محمد فاضل (تبریزی) : جناب آقای شربیانی، روزی علامه را به خانه خود (در تبریز) دعوت کرد و چند نفر را هم برای زیارت و استفاده از سفرة معارف ایشان به منزل خود خواند؛ از جمله بنده را . آن شب علامه به من فرمود : بنده سی سال پیش ، استخر شاگلی (محلی با صفا و خرّم در تبریز)را دیده‌ام .» سپس با ملاطفت و مزاح ادامه داد: اگر مزاحم خواب آقایان نباشم، می‌خواهم فردا بین‌الطلوعین به آنجا بروم . عرض کردم : صبح خدمتتان خواهم بود.

 

فردای آن شب، با اتومبیلم ایشان را به استخر شاگُلی می‌بردم که دیدم ایشان در ماشین ، قرآنی از جیبِ خود درآورده و به بنده فرمود:من عهد دارم که هر روز یک جزء از قرآن را بخوانم و الآن چهل سال است که این کار را انجام می‌دهم . دیشب شما علما مزاحم شدید ، نتوانستم بخوانم و اکنون قضا می‌کنم!هر ماه یک ختم قرآن تمام می‌شود و باز از ابتدای آن شروع می کنم و هر بار می‌بینم که انگار اصلاً این قرآن ، آن قرآن پیشین نیست! از بس مطالب تازه‌ای از آن می‌فهمم! از خدا می‌خواهم به بنده عمر بسیاری دهد تا بسیار قرآن بخوانم و از لطایف آن بهره ببرم . نمی‌دانید من چه اندازه از قرآن لذت می‌برم و استفاده می‌کنم!

 

یا علی مدد

/ 2 نظر / 20 بازدید
حميد

اللهم ارزقنا حلاوته ذكره[گل]