آغازی بر یک پایان

حب دنیا ...
نویسنده : مهاجر - ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧
 

بسم الله الرحمن الرحیم

علی‏ بن أبی‏ حمزة البطائنی‏، از اصحاب امام صادق و امام کاظم (علیهما السلام) و قائد (عصاکش) أبوبصیر بود. او در زمان امام موسی ‏بن جعفر (علیه السلام) مقام‏ والایی یافت و وکیل حضرت گردید. محبوس بودن طولانی امام کاظم (علیه السلام) سبب شد که اموال زیادی در نزد وکیلان حضرت جمع شود. حب دنیا و علاقه به اموال موجب شد که بعضی از آنان امامت امام رضا (علیه السلام) را انکار کرده و اموال‏ امام را به نفع خود ضبط کنند. آنان ادعا کردند که امام کاظم (علیه السلام) زنده است و در آینده ظهور خواهد ‌کرد. علی ‏بن‏ أبی‏ حمزه از سران این گروه، که واقفه نامیده شده ‏اند، است. نویسندگان کتابهای رجال و تراجم او را نکوهش و لعنت کرده‌اند و وی را بنیان‌گذار گروه واقفه دانسته‌اند.

مقدار پولی که پس از شهادت امام کاظم (علیه السلام) نزد علی ‏بن أبی‏ حمزه بود سی هزار دینار گزارش شده است. او و هم‌فکرانش برای‏ دست‌یابی به حطام دنیا با امام رضا (علیه السلام) به مخالفت پرداختند. چون رهبران واقفه از وکیلان امام موسی‏ بن جعفر (علیه السلام) بودند و نزد مردمان وجهه و آبرو داشتند برخورد با آنان سخت و مشکل می‏نمود، ولی بر اثر کوشش امام رضا (علیه السلام) و یاران وفادار و مخلص ایشان این توطئه ناکام ماند و طریق صحیح امامت برای مردمان روشن شد.

امام رضا (علیه السلام) علی‏ بن أبی‏ حمزه را لعن کرده و او را به عذاب جهنم وعده داده است. این نکته نشانگر سختی راه و بد‌عاقبتی کسانی است که حتی عمری در محضر معصومین (علیهم السلام) بوده‏اند.

 برگرفته از جزوه تاریخ حدیث ١


 
comment نظرات ()