آغازی بر یک پایان

سبحان الله
نویسنده : مهاجر - ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٥
 

بسم ربنا الحکیم

ساحل شمال در بندر نوشهر-خیرود 2

v" اگر خداى متعال به نسل كنونى ما، اين توفيق را نداد كه از شخصيت هايى مانند علامه طباطبائى و شهيد مطهرى استفاده كند، اما به لطف خدا اين شخصيت عزيز و عظيم­القدر، خلاء آن عزيزان را در زمان ما پر كرده است. "

علامه طباطبايى(قدس سره) (به نقل از حجة الاسلام آقاى شيخ اصغرمرواريد):

v"آقاى مصباح از بين شاگردان من مثل انجير مى ماند كه هيچ چيز آن دور ريخته نمى شود".


شهيد آيت الله بهشتى:

vدوست عزيز و دانشمند محترم ... خيلي زودتر از اين مي خواستم براي شما نامه بنويسم ولى در پى ساعت دنجى بودم كه بتوانم با آقاى مصباح كه « مصباح دوستان »‌است با فكرى فارغ گفتگو كنم و از اينگونه ساعت ها كم بهره برده‌ام.

ياران امام به روايت اسناد ساواك ج2 ص 422

ناپايدارى دنيا

من مواعظ النبي صلى الله عليه و آله و سلّم:

"الدنيا دُوَل، فما كان لك أتاك على ضعفك و ما كان منها عليك لم تدفعه بقوّتك و من انقطع رجاءه مما فات، استراح بدنه و من رضي بما قَسَمه اللّه قرّت عينه."

(تحف العقول، ص 40)

از توصيه­هاي حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله:

دنيا دست به دست مي­گردد، پس آنچه را که براي توست علي­رغم توانائيت به تو مي­رسد و آنچه را که براي تو نيست با قوت و نيرويت هم نمي­تواني دفعش کني و کسي که قطع اميد کند از آنچه که از دست داده بدنش در آسايش است و کسي که راضي شود به آنچه که خداوند به او عطا کرده چشمش روشن است.

شرح حديث در کلام مقام رهبري

دُوَل جمع دولة است، يعنى چيزى كه دست به دست مى‏گردد.
طبيعت مظاهر دنيوى اين است كه در حال تغيير و تحول است، نبايد خيال كنيم آنچه كه از مال و جاه و امكانات و صحت و عافيت در دست ما است تا پايان عمر باقى مى‏ماند، اينطور نيست، چه بسا از ما گرفته مى‏شود.

مراد از دنيا كه مى‏فرمايد: هر كه اميدش را از آن قطع كند خيال خود را راحت كرده، دنياى مذموم است؛ يعنى آن چيزى كه انسان براى خود و هواى خود مى‏طلبد، نه معالى امور و خيرات اخروى و نه آن چيزهايى كه انسان براى وظيفه بايد به دست آورد و نه عمران و ساختن عالم، اينها مراد نيست.

یا علی مدد


 
comment نظرات ()